Feng-shui (čteme feng-šuej) je prastará nauka z oblasti starověké Číny, která se zabývá vztahem obytné zóny k proudění životní energie člověka a zvířat, co se v ní pohybují. Feng-shui znamená něco jako spolupráci dvou živlů větru a vody, což jsou hlavní vlivy, které působí uvnitř domů, bytů, ale i v okrasných a užitkových zahradách.
Zahrady jako zásobárna životodárné energie
Každá zahrada je rezervoárem energie. Rodí se v ní nový život, dochází k neustálé proměně přirozených přírodních cyklů. Je plná rostlin, hmyzu, pohybují se na ní zvířata, především ptactvo, obojživelníci, a někdy i naši domácí mazlíčci.
Přístupová cesta je základ
Z hlediska proudění energií je podstatné rozvržení přístupové cesty. Přivádí energii do domu, proto by měla být řešena nenásilně, ideálně pokrytá jemnými oblázky, např. zalitými v epoxidové pryskyřici. Obecně se doporučuje dát přednost neopracovanému přírodnímu materiálu, než prefabrikátům z betonové zámkové dlažby, beton totiž sám o sobě energii spíše odebírá.
Zahradní architektura
Současné trendy upřednostňují ostré hranaté tvary, což je s Feng-shui kontraproduktivní. Energie v přírodě totiž proudí po siločarách, které jsou vždy mírně zakřivené do oblého tvaru, nikdy nesvírají ostrý nebo pravý úhel. Staří Číňané si toho byli dobře vědomí a zahrady koncipovali s přechody trávníků, oblázků, cestiček a květin vždy do oblých tvarů parabol, elipsy, kruhu nebo oválu. Stačí se jen podívat na své vlastní tělo a zjistíte, jak jsou přirozeně krásné tvary např. ženských boků, ňader, křivky obličeje, ušních boltců, očí, nebo i paty, prstů a klenby chodidla.
Pokud zahradu budete takto koncipovat, nebudete se v ní cítit stísněně, pokuste se ji sladit i s oblými tvary nábytku (stolu a židlí), v ideálním případě ze dřeva, nebo z kovu. Paradoxně však působí mnohem hůře dřevěný stůl s pravoúhlou deskou, než docela obyčejný plastový kulatý stolek z hobbymarketu a k němu lisované plastové zaoblené židle za pár korun.